Харчові насоси для промисловості: види та принцип дії
Короткое описание
Харчова промисловість висуває особливі вимоги до агрегатів, що використовуються. Насамперед, така техніка має відповідати санітарним нормам. Насоси для харчової промисловості виготовляють переважно з нержавіючої сталі. Матеріали проточної частини вибираються відповідно до правил стандартів харчової індустрії.
Основна вимога до таких агрегатів – відсутність застійних зон, у яких може відбуватися скупчення продукту. Промислові водяні насоси або інші модифікації обладнання повинні добре промиватись. Щоб запобігти контакту продукції з навколишнім середовищем, важливим критерієм є герметичність.
Особливості конструкції
Пристрій харчового обладнання має принципові відмінності від інших. Техніка оснащується моноблочними помпами з особливого матеріалу та відкритим робочим колесом. Структура насосів дозволяє легко розбирати їх для очищення проточної частини. Крім безпеки та надійності матеріалу, важливим критерієм є однорідність його структури.
Принцип роботи обладнання заснований на закачуванні речовини з резервуару з малим тиском у ємність із вищим тиском. Функціонування здійснюється рахунок зовнішньої енергії. У результаті перекачування втрати субстанції мінімальні. Завдяки відсутності фізичної чи хімічної дії безпосередньо на продукт агрегати повністю безпечні.
Більшість моделей насосного обладнання оснащено дренажем, що дозволяє спускати всю рідину, створюючи вакуум.
Класифікація помп
Існують різні види харчових помп, що відрізняються за принципом роботи, сферою застосування та характеристиками:
- Центробіжні: натиск та рух речовини виробляються від впливу відцентрової сили, яка виникає завдяки обертанню робочого колеса. Принцип роботи пристроїв простий, а конструкція компактна і надійна, тому вони вважаються універсальними. Агрегати використовуються у різних сферах, включаючи перекачування води або хімічних речовин.
- Шестерні (шестерні): функціонують на основі двох шестерень, що виходять із зачеплення з боку всмоктуючого отвору пристрою. В результаті з’являються порожнечі, що змушують тиск вштовхувати речовину в камеру. Транспортування рідини здійснюється у западинах між зубами шестерень по обидва боки серповидного елемента до випускного отвору, де шестерні знову приходять у зачеплення, виштовхуючи субстанцію.
- Пластинчасті (шиберні): працюють за рахунок ексцентрично розміщеного ротора з пазами. Вони відбувається ковзання шиберів, які притискаються відцентрової силою до статора. При обертанні ротора входять шибери і виходять з нього.
- Поршневі (плунжерні): завдяки руху поршня створюється розрідження в робочій камері, нижній клапан відкривається, а верхній закривається. В результаті відбувається всмоктування. При зворотному русі створюється тиск, верхній клапан відкривається, нижній закривається, а речовина нагнітається.
- Роторні (кулачкові): належать до техніки витіснювального типу. Перекачування та захоплення речовини відбувається при обертанні робочого елемента.
- Мембранні: це об’ємні пристрої, що функціонують на основі мембрани, що закріплюється по краях. Під впливом механічного приводу чи тиску мембрана згинається та працює як поршень. За одну з мембран проникає стиснене повітря, яке змушує її стискатися та рухати субстанцію до вихідного отвору. Друга мембрана створює вакуум, здійснюючи всмоктування.
- Перистальтичні (перисталічні): використовуються у комплексі з гнучкими трубками. На них впливають ролики, стискаючи їх та поступово пересуваючи рідину. Ролики притискають труби переважно до спеціальної поверхні.
- Шнекові (гвинтові): працюють на основі гвинтового металевого ротора. Останній обертається всередині еластичного статора, створюючи необхідний натиск та витісняючи субстанцію.
- Імпелерні (ламельні): оснащені гнучким колесом. Обладнання актуальне для в’язких субстанцій. Пристрої застосовують як витяжні помпи для всмоктування рідини на відстані до 8 метрів. Ці вироби відносять до категорії самовсмоктувальних, що утворюють тиск.
- Дозатори: у них чергується всмоктування та нагнітання. Функціонування здійснюється за рахунок плунжера або поршня, що здійснює зворотно-поступальні рухи.
Вибираючи техніку для харчового виробництва, обов’язково враховуйте характеристики та склад речовини, вимоги до технічних особливостей та конструкції обладнання, гігієнічні норми конкретної галузі.