Чим відрізняється шнековий насос від відцентрового?

Короткое описание
На дачах та в приватних заміських будинках (особливо із сезонним проживанням) воду зазвичай беруть зі свердловини чи колодязя. Це може бути рідина для пиття та приготування їжі, прання та лазневих процедур, добута в артезіанській свердловині. А може бути технічна вода для поливу угідь, яку одержують із невеликої глибини, де залягають ґрунтові води. Щоб підняти воду з цих резервуарів використовують поверхневий або занурювальний. насос. Оскільки вибір обладнання з цією метою великий, перед власником з’являється дилема – якому пристрою віддати перевагу: шнековому чи відцентровому.
Свердловина: як вибрати?
При організації приватного водопостачання та у вирішенні інших інженерно-технічних завдань не обійтися без насосу. Шнековий (він же гвинтовий), відцентровий чи вихровий: який вибрати? Найчастіше покупці цікавляться першими двома видами. Причина цього – доступна вартість, нескладна конструкція та ремонтопридатність.
Шнекові апарати відрізняються від відцентрових конструкцій, принципом роботи та особливостями експлуатації. Ці тонкощі потрібно обов’язково враховувати при купівлі. Інакше можна зіткнутися з ситуацією, коли гроші сплачені, але апарат працює добре тільки у свята, а в інший час – як доведеться.
Розберемося спочатку з конструктивними особливостями та функціонуванням. Принцип дії відцентрових агрегатів є простим і зрозумілим:
- всередині корпусу знаходиться робоче колесо (може бути відкритим та закритим);
- коли запускається двигун, починає працювати вал із закріпленим на ньому колесом;
- виникає відцентрова сила, і вода переміщається до периферії робочого колеса, тоді як у центральній частині створюється розрідження. Через нього всередину надходить нова порція води.
Процес надходження рідини всередину корпусу, її виштовхування в трубопровід та захоплення нової порції відбувається безперервно.
Робота гвинтового типу обладнання ґрунтується не на робочих колесах, а на шнековому гвинті. Це головна конструкційна особливість обладнання шнека. Гвинт запускається після увімкнення двигуна, а за стабільність функціонування відповідають підшипники. Коли гвинт обертається, рідке середовище піднімається корпусом і під напором направляється в шланг.
Переваги та недоліки шнекового обладнання
Багато дачників віддають перевагу гвинтовій установці всім іншим. Все через просту конструкцію. Через малу кількість складових частин у цьому наносі нема чому ламатися. Для поливу саду та городу – те, що потрібно. Які ще позитивні якості мають таке обладнання?
- невелика шумність і низьке вібраційне навантаження. Можуть використовуватися у найвужчих свердловинах;
- немає перепадів тиску. Гвинт забезпечує рівномірний натиск, завдяки чому труби та їх з’єднання «живуть» довше;
- стабільність до забруднення. Саме цей фактор грає для багатьох вирішальне значення під час виборів. Якщо якість води на ділянці залишає бажати кращого, зробіть ставку на гвинтовий вид насосного обладнання: прослужить довше та надійніше.
У обладнання є й слабкі місця:
- великі розміри. За тієї ж потужності, гвинтовий агрегат буде більше відцентрового;
- підходить для глибин до 30 м;
- краще не запускати його «всуху» – можна пошкодити гвинтову пару;
- не можна відрегулювати обсяг, що перекачується.
Плюси та мінуси відцентрового насоса
Одна з основних відмінностей цього агрегату – висота підйому води. Може використовуватися для водозабору понад 8 м. Сам апарат розташовують у рідині на глибині трохи більше 5 м від поверхні. Завдяки цьому вдається забезпечити герметичність кабельного введення двигуна.
Сильні сторони:
- Універсальність. Насосний блок можна використовувати для відкачування Н2О зі свердловин, колодязів, ям та резервуарів;
- широкий асортиментний ряд. Можна вибрати техніку під будь-яке завдання;
- високий ККД;
- низьке електроспоживання;
- мала шумність.
Мінус:
- чутливість до якості середовища, що перекачується. Якщо є домішки, робочі частини зношуються дуже швидко;
- вартість вища за інші моделі.
Підсумки
Насоси відрізняються будовою, особливостями роботи та призначенням. Якщо потрібно підібрати техніку для огорожі з артезіанської свердловини, і її глибина понад 30 м, фахівці рекомендують ставити відцентровий девайс. Однак якщо у воді є пісок, краще відмовитися від цього виду обладнання – поломки та ремонт будуть частими.
Якщо плануєте брати воду для поливу овочів та фруктових дерев, і не плануєте копати глибоку криницю, краще зупинитися на шнековому пристосуванні. Коштує недорого, складається з малої кількості деталей і невибагливий до суспензій. Відмінний варіант для дач, куди приїжджають на літо.