Критерії вибору насосів ЦНС

Короткое описание
Вибір агрегату для перекачування різних субстанцій – важливе завдання, за якого необхідно враховувати безліч факторів. Насоси типу ЦНС – це відцентрові насоси, що характеризуються надійністю, універсальністю та широким спектром застосування. Устаткування експлуатується для перекачування рідких середовищ у різних сферах промисловості, а також застосовується як додатковий елемент у великих системах.
Принцип дії та конструктивні особливості
ЦНС є електронасосом з горизонтальною орієнтацією, виконаним з чавуну або сталі, принцип роботи якого заснований на відцентровій силі. Головним органом, який відповідає за функціонування, є колесо. Оскільки камера є набір послідовних секцій (кількість яких залежить кількості коліс), пристрої відносять до типу секційних. Колеса мають послідовне з’єднання та встановлюються на валу. Стінки камери і вал утворюють зазор, захищений ущільненням у вигляді сальника (також існують модифікації з торцевим ущільненням). Для живлення обладнання застосовується електричний двигун, вмонтований окремим блоком. Всередині робочого простору розташований ротор, що рухається за допомогою підшипників (з масляним, водяним або комбінованим охолодженням). Для нормального функціонування агрегат використовує підпор повітря, що дозволяє підвищити надійність обладнання та продовжити термін служби. Для зниження вібраційної активності між мотором та помпою монтована пластинчаста муфта.
Насос є гідравлічною машиною, механічна дія якої передає свою енергію від приводу робочого середовища, збільшуючи її. Під дією високої швидкості обертання валу рідина в закритій ємності стає щільнішою і рухається від центру до периферії, утворюючи надмірну енергію. Лопаті колеса мають загнуту будову, завдяки чому середовище рухається по осі, а досягнувши кінця лопаті, починає рухатися радіально.
Різновиди та призначення
Залежно від особливостей конструкції ЦНС поділяються на:
- ЦНС: розроблено для перекачування холодної води з температурою від 1 до 45 °З нейтральним складом. Допустиме вміст механічних домішок становить 0,2%, а максимальний розмір твердих включень не повинен перевищувати 0,2 мм. Ці моделі оптимальні для організації водовідливу та систем водопостачання. Нерідко їх використовують для збільшення тиску в контурах холодної води.
- ЦНСг: призначені для роботи з гарячою водою від 45 до 105 °З нейтральним складом. Граничний вміст механічних домішок та розмір твердих частинок становлять 0,1% та 0,1 мм відповідно.
- ЦНСн: призначені для перекачування обводненої газонасиченої або товарної нафти. Широко застосовні при перевезенні та підготовці нафтопродуктів без сірководню.
- ЦНСк: розроблено для експлуатації з кислотними середовищами з мінімальним показником 6,5. Допустима температура субстанції – від 1 до 40 °С, кількість механічних включень та габарити твердих об’єктів не більше 0,2% та 0,2 мм.
- ЦНСм: застосовуються для подачі олії у підшипники в системах турбогенераторів. Температурні показники субстанції становлять не більше ніж 55 °С або 60 °С залежно від модифікації.
Принципи вибору обладнання
При підборі обладнання ключовими є:
- вимоги до конструкції та технічних характеристик (відцентрові насоси, на відміну від аналогів, здатні забезпечити рівномірну подачу; важливим критерієм буде спосіб монтажу);
- особливості середовища, що перекачується (важливо враховувати такі показники як токсичність, агресивність, в’язкість, забрудненість, абразивність, вплив на матеріал корпусу і т.д.);
- розрахункові параметри (необхідно визначитися з необхідною продуктивністю, потужністю, напором та іншими характеристиками).
Слід пам’ятати, що перед запуском агрегату він повинен бути заповнений рідким середовищем для забезпечення оптимальної сили, що всмоктує. Також відповідно до вимог підбирається одноступінчастий або багатоступінчастий насос. Останній гарантує більший натиск за тієї ж потужності порівняно з аналогічною одноступеневою модифікацією. Не менш важливо звернути увагу на висоту всмоктування, яке здійснюється за рахунок різниці тисків у джерелі та на лопатях. Щоб уникнути кавітації внаслідок критичного підвищення тиску, цей параметр повинен бути строго обмежений. Додатково рекомендується розрахувати запас напору.
Для вибору відповідного агрегату необхідно враховувати умови експлуатації та навантаження. Відповідно до цього визначається необхідні ККД, діаметри подаючого та всмоктуючого патрубків, а також необхідність у додаткових клапанах та фітингах.