Переваги та недоліки вихрових насосів

Короткое описание
У приватному, заміському будинку та на дачі, а також у віддалених котельних промислових станціях рідко вдається підключитися до центрального водопроводу. Тому господарям доводиться бурити власну свердловину та монтувати систему із труб, щоб організувати водопостачання. Серцем усієї цієї системи є насос, а якщо говорити про конкретний вид, то в описаних умовах частіше вибирають вихровий насос. Компактний, недорогий та невибагливий, він здатний забезпечувати досить сильний натиск, працюючи з малою кількістю води.
Будова будівля та принцип дії
Робота цього насосного обладнання, подібно до відцентрового, заснована на відцентровій силі, що формується при обертанні робочого колеса. Однак у вихровому агрегаті, коли колесо починає рухатися, частина рідини направляється з всмоктуючого трубопроводу пази робочого колеса. Після цього рідина рухається від периферії до центральної частини. У цьому полягає основна відмінність від відцентрової станції.
Щодо конструкції, то насос складається з таких частин:
- Сталева, чавунна, бронзова або алюмінієва крильчатка з лопатками (останні розташовуються радіально або під нахилом до осі);
- циліндричний корпус (відстань між його стінками та самим колесом мінімальна);
- відливний канал (з’єднує вихідний патрубок та вхідний отвір);
- перемичка (розділяє всмоктувальну та вихідну камеру).
Принцип дії полягає в наступному: коли вода надходить у вхідний отвір, утворюється вихор. Цьому сприяє згадана крильчатка. Тепер середовище циркулює з одного боку до іншого. Такий рух сприяє прискоренню потоку, у результаті вода вилітає в трубопровід. Після завершення циклу енергія швидкості рідини трансформується на енергію тиску.
Види
За способом монтажу розрізняють обладнання поверхневе та занурювальне. З назви зрозуміло: перші розташовані поруч із середовищем, що перекачується, але не занурюються в неї; другі застосовують для перекачування H2O або не дуже в’язких рідин і занурюються в них.
У вихрових насосів конструкція може бути різною. У відкрито-вихрових лопатки довші, а крильчатка менше відвідного каналу. У закрито-вихрових моделей лопаті коротші і розташовуються під різним кутом, а колесо діаметром збігається з внутрішньою камерою. Така конструкція пояснює відмінності у роботі. У відкритих моделях вода через вхід одразу потрапляє до робочої камери. У закритих – до з’єднувального каналу, де й закручується вихор.
Параметри
Обладнання вихрового типу – відмінний варіант для водопостачання будинку. Дозволяє постійно і без перебоїв доставляти Н2О у водопровід.
Які ще плюси у цієї техніки?
- великий натиск. При тих же параметрах обертання диска з лопатями вихровий вузол створює напір у 7 разів більше відцентрового;
- добре працює з повітрям усередині. Якщо в робочій системі часто трапляються перебої через повітряні пробки, кращого рішення немає. Все тому, що це обладнання розраховане на роботу не лише з рідкими середовищами, а й із газоподібними речовинами;
- придатні для глибоких резервуарів, колодязів. Піднімають із глибини понад 15 м. Якщо цей показник потрібно збільшити, допоможе ежектор;
- простість конструкції пояснює простоту ремонту. Оснащення ремонтопридатне;
- виробники випускають пристрої з самоусмоктуючою здатністю, які запускаються навіть тоді, коли вхідний трубопровід спочатку порожній.
За допомогою таких пристроїв можна не тільки перекачувати, а й транспортувати воду трубами. Через це їх застосовують для поливу садів, клумб та городів і нерідко використовують у промисловій сфері.
Недоліки
Вихрові насоси здатні працювати з рідкими середовищами та газорідинними сумішами, недорогі у закупівлі та прості у користуванні. Однак вони не позбавлені мінусів. Головний недолік обладнання – низький коефіцієнт корисної дії. ККД становить близько 45%, тому якщо стоїть завдання забезпечити високі виробничі потужності, краще застосовувати відцентровий насос типу. Таке рішення стане економічно вигіднішим.
Щодо середовищ з твердими включеннями, то апарат до них дуже чутливий. Схожа ситуація з в’язкими продуктами – насос не призначений для перекачування таких середовищ. Через шумність у роботі, вихровому блоку потрібна окрема будова. Якщо розмістити його в житловій споруді або в безпосередній близькості до неї, шум від насосної станції заважатиме мешканцям. Можуть використовуватися як допоміжна станція в котельні.
Висновки
Якщо говорити про ідеальні умови для використання вихрового насоса – це артезіанська свердловина, колодязь на дачі або фермерське господарство. В цьому випадку насос працює справно і вимагає мінімум уваги власника. У продажу представлені установки, що забезпечують продуктивність 8-60 куб. м на годину, а натиск коливається від 25 до 250 м.