Принцип роботи роторного насосу

Короткое описание
Ротаційний насос застосовується для перекачування різноманітних рідких середовищ. Роторний насос купити оптимально в тих випадках, коли потрібно працювати з великими обсягами. Вироби мають різне конструктивне виконання, принцип функціонування та технічні параметри. Відповідно до цих особливостей обладнання експлуатується у різних сферах діяльності.
Принцип дії
Принцип роботи роторного агрегату полягає в наступному:
- Перекачуване середовище надходить у внутрішню область.
- За допомогою поступальних та обертальних дій ротора рідина виштовхується.
- Роторні складові разом зі стінами камери утворюють замкнутий простір.
- В освічений простір потрапляє середовище.
- У процесі функціонування обсяг простору скорочується, і субстанція виштовхується назовні.
Різновиди
Класифікація пристроїв визначається конструктивними особливостями. Компресори та помпи ділять на об’ємні (діють за рахунок зміни об’єму камери) та динамічні (з’єднані одночасно з виходом та входом).
Розрізняють модифікації і за типом руху основного органу, у зв’язку з чим їх поділяють на:
- поступальні (здійснюються комбіновані операції, тобто як обертання, так і послідовні рухи);
- обертальні (робочим елементом здійснюються тільки обертання).
У класифікації роторно-обертальних помп виділяють такі різновиди:
- зубчасті (шестеренні);
- гвинтові.
У першому типі камера складається із зубчастих коліс (шестереня), а також стінок корпусу. За рахунок роботи коліс здійснюється зміна робочої області. У другому випадку вона складається з внутрішньої порожнини та одного або кількох гвинтів. Останні обертаються довкола своєї осі, створюючи часові простори всередині головного. Вони рухаються вздовж направляючої гвинта разом з субстанцією, що транспортується, у напрямку до патрубка нагнітання.
Серед пристроїв першого типу виділяють:
- шиберні;
- плунжерні.
У шиберному або пластинчастому обладнанні ротор, що обертається, являє собою робочий елемент, а в його поздовжні прорізи на корпусі вміщені спеціальні пластинки. Камера сформована двома пластинами, органом обертання та стінками корпусу. Для досягнення повної герметичності шибери щільно притиснуті до стінок, що створюється шляхом використання пружинних пристроїв або за допомогою відцентрової сили.
Існують різні моделі цих помп, які відрізняються конструкцією крутного моменту та кількістю шиберів. У зв’язку з цим виділяють модифікації одноразової, дворазової дії тощо.
Плунжерні вироби ділять на:
- аксіально-поршневі;
- радіально-поршневі.
Плунжерні варіації використовують як основний орган поршень (плунжер). Останній здійснює одномоментний поступальний та обертальний рух. Ці пристрої здатні функціонувати і як насоси, і як гідравлічні мотори, оскільки мають оборотність.
Сфери експлуатації
Ротаційні агрегати характеризуються універсальністю, завдяки якій вони широко використовуються у різноманітних сферах діяльності. Це обладнання підходить для перекачування таких видів рідин:
- хімічні речовини (включаючи кислоти);
- лакофарбових матеріалів;
- харчових продуктів (таких, як олії та інші);
- продуктів нафтопереробки;
- технічних рідин різного ступеня забрудненості.
Помпи застосовуються в багатьох галузях промисловості, у тому числі, целюлозно-паперовій, хімічній, харчовій, фармацевтичній та біотехнологічній. У харчовій, фармацевтичній та інших галузях, які потребують відсутності домішок у складі середовища, використовують безмасляні варіації.
Позитивні якості та недоліки
Використання ротаційних пристроїв забезпечує безліч переваг:
- рівномірна подача в трубопровід (порівняно з виробами іншого виду);
- відсутність втрати потужності через відсутність клапанів (що значно підвищує ККД);
- висока продуктивність порівняно з поршневими аналогами (за рахунок високих оборотів);
- самовсмоктувальна здатність (не вимагають повного наповнення для початку операції);
- значна висота всмоктування;
- зворотність або можливість застосування окремих модифікацій як помпи, так і замість гідромотора.
При цьому до рідини, що перекачується, пред’являються підвищені вимоги, оскільки вона не повинна перешкоджати приляганню рухомих деталей до внутрішньої частини. Субстанція повинна мати мінімальну агресивність та не містити абразивів. Конструкція ротаційного пристосування також складніша в порівнянні з аналогами, що впливає на вартість та технічне обслуговування. При цьому агрегати мають високу ефективність, відмінні санітарні властивості, стійкість до корозії та надійність.
При виборі виробу звертайте увагу на характеристики, умови експлуатації, а також особливості субстанції, що перекачується, щоб правильно визначитися з моделлю і характеристиками.