Пристрій та принцип роботи пластинчасто-роторного вакуумного насоса
Короткое описание
Пристрій та принцип роботи пластинчасто-роторного вакуумного насоса
Роторний насос – це затребуване промислове насосне обладнання, яке є актуальним для підприємств, що працюють у сферах промисловості, сільського господарства, науки тощо. Воно використовується з метою відкачування повітря, газів, парогазових сумішей. Нерідко пластинчасто-роторний вакуумний насос використовується для попереднього розрядження у вакуумних установках. >
Принцип роботи агрегату
Процес роботи пристрою можна описати поетапно:
- повітря надходить у насосну камеру через вхідний отвір;
- за рахунок щільного та герметичного прилягання пластин ротора до внутрішньої сторони циліндра, а також переміщення газу у більш вузьку частину апарату відбувається стиснення повітря;
- у серповидному просторі відбувається подальший стиск, після чого повітря проходить через вихідний отвір.
Більшість насосів працює на олії, яка відповідає за змащування деталей. Це дозволяє знизити температуру обладнання, тоді як у «сухих» моделях нагрівання відбувається швидше.
Агрегат має такі ключові конструктивні елементи:
- робочі камери;
- точку контакту;
- ротор;
- пластину;
- корпус;
- пружину;
- область всмоктування;
- область нагнітання.
У пазах ротора розташовані пластини із пружинами. Пластини обертаються разом із ротором і здійснюють зворотно-поступальний рух у пазах. Як тільки починається обертання ротора, перша камера збільшується, а потім переходить у область нагнітання. Далі відбувається зменшення об’єму та витіснення рідини.
Різновиди вакуумних пластинчасто-роторних насосів
Залежно від особливостей роботи, обладнання буває:
- одноступінчастим;
- двоступінчастим.
Одноступінчасті механізми відрізняються простотою конструкції та доступністю. У зв’язку з цим їх часто використовують для різноманітних побутових цілей та потреб сільського господарства. Двоступінчасті помпи оснащені двома камерами, пов’язаними між собою. Початковий стиск здійснюється в першій камері, після чого газоповітряний потік переміщається в іншу для подальшого стиснення. В результаті створюється більший тиск у системі, що робить обладнання максимально ефективним.
Сучасні агрегати також діляться на масляні та безмасляні. Олія є охолоджуючим елементом і ущільнювачем. Воно рухається трубопроводами, змащуючи циліндр і рухомі елементи. Наявність клапанів запобігає попаданню олії в потік. За його рівнем необхідно постійно стежити, щоб він не опускався нижче за мінімальну позначку і не був занадто високим. Крім того, важливо використовувати лише олії, марки яких вказані в інструкції. Безмасляні агрегати актуальні там, де важливо гарантувати повну відсутність масла в потоці, що перекачується. Вони потрібні у фармацевтичній, типографічній, харчовій та інших сферах. Такі вироби потребують більш частого обслуговування після швидкого перегрівання деталей.
Характеристика насосів
При виборі будь-якого типу помпи важливо враховувати її технічні параметри, серед яких:
- швидкість відкачування;
- максимальний тиск;
- обсяг робочої камери;
- фактичний обсяг приладу;
- діапазон допустимих температур для функціонування;
- матеріал виготовлення (найчастіше використовується нержавіюча сталь, оскільки вона здатна забезпечити оптимальні експлуатаційні характеристики та тривалий термін служби).
Важливо пам’ятати, що ключовою для агрегату пластинчастого типу є гарантія герметичності між пластиною та корпусом. Говорячи про насоси з високими швидкостями, герметичність досягається за допомогою відцентрових сил. В інших варіантах вона може досягатися за допомогою пружин або тиску в пазах.
Існують моделі помп із можливістю регулювання об’єму. Регулювати їх можна у процесі роботи. Змінюючи положення валу ротора, можна зменшити величину і подачу апарату, і навіть змінити напрямок потоку рідини. При цьому напрямок обертання не зміниться. Такі помпи зустрічаються лише серед пристроїв одноразової дії.
Переваги вакуумних пластинчасто-роторних насосів
Представлена модифікація помп має низку переваг, серед яких:
- компактні габарити;
- простість конструкції;
- легкість експлуатації та обслуговування;
- надійність;
- тривалий термін служби (при дотриманні правил експлуатації);
- широка сфера застосування.
Правильно підібраний якісний апарат гарантує відмінні експлуатаційні характеристики. Перед покупкою такого промислового обладнання краще звернутися за консультацією до фахівця, який допоможе підібрати помпу в залежності від мети та сфери застосування, а також відповідно до вимог клієнта.