Відцентрові насоси для води: типи та застосування

Короткое описание
Центробіжні насоси для води: типи та застосування
Центробіжні насоси для води належать до категорії лопатевих насосів. Вони набули широкого поширення у різних сферах. У таких пристроях нагнітання здійснюється рахунок впливу відцентрових сил. Останні утворюються завдяки обертанню диска з лопатями. Найчастіше ці помпи використовуються для водопостачання або водовідведення.
Особливості конструкції та принцип дії відцентрового насоса
Головним робочим механізмом цього пристрою є колесо, що розташовується всередині корпусу на валу. Колесо обертається, приводячи апарат у дію. У конструкції колеса є два диски. Механізм, розташований між лопатями, робить конструкцію єдиною. Як тільки агрегат починає функціонувати, міжлопатеві канали заповнюються. При обертанні на рідину впливає відцентрова сила, та якщо з робочої передачі витікає вода. Внаслідок цього підвищується тиск на периферії, а також відбувається розрідження в центрі. Вода просувається трубопроводом, потрапляючи через патрубок в помпу. Переміщення здійснюється за рахунок різниці тиску в центрі колеса та у приймальному басейні. Вона надходить у спіральну камеру, а потім потрапляє до напірного патрубка, приєднаного до трубопроводу. Залежно від діаметра колеса змінюється частота обертання. В результаті підвищується відцентрова сила та натиск. Обладнання цього типу функціонує за рахунок електродвигуна.
Різновиди пристроїв
Існує безліч моделей відцентрових насосів. Розглянемо найпопулярніші типи виробів:
- Консольні: належать до типу промислових пристроїв. Вони придатні для перекачування чистої води у стаціонарних умовах. Допустима температура для таких виробів не повинна перевищувати 85 °С. Устаткування можна використовувати для рідин невеликої в’язкості, які подібні до звичайної води. Вироби застосовні для водопостачання міста, на підприємствах ЖКГ, у гірничодобувній промисловості тощо. Агрегат можна використовувати для рідини з невеликою кількістю твердих включень габаритами не більше 0,2 мм.
- Занурювальні: цей вид виробів застосовується для викачування зі свердловин та колодязів. Паркан здійснюється за допомогою обертання лопатей усередині корпусу та їх тиску на воду. Під час роботи утворюється надлишковий тиск, який рухає воду нагору. Такі помпи характеризуються доступністю та простотою конструкції. При цьому вони висувають підвищені вимоги до якості рідини. Для їхньої експлуатації рекомендується встановлення фільтра. Такі агрегати характеризуються високою продуктивністю та стабільністю функціонування.
- Шламові: це обладнання рекомендовано для експлуатації у важких умовах. З його допомогою можна перекачувати водний потік, в якому є велика кількість хімічних і механічних домішок, а також вкраплень піску, гравію, золи, руди і т.д. Вони добре підходять для перекачування стічних зливів, відходів виробництва, побутових відходів, нечистот тощо. Щоб досягти високих показників надійності при роботі із забрудненими середовищами, лопаті насосів виготовляють із високохромистої сталі або литого чавуну. Крім того, конструкція помпи є максимально простою, а кількість елементів в ній мінімальна, що позитивно позначається на терміні служби.
Окрім цього, конструктивно такий вид пристроїв можна розділити на:
- одноступінчасті;
- багатоступінчасті.
Одноступінчасті моделі припускають консольне розташування валу. У зв’язку з цим їх часто називають консольними. Серед таких пристроїв виділяють два основні типи:
- серія К (мають горизонтальний вал, розташований на окремій стійці);
- серія КМ (моноблочні агрегати, що мають горизонтальний вал з електромотором).
Залежно від способу експлуатації можна придбати поверхневий або занурювальний відцентровий насос. Перші встановлюються на поверхні колодязя чи свердловини, тоді як другі повністю опускаються у воду. В результаті занурювальні варіації не вимагають системи охолодження, оскільки процес здійснюється за рахунок рідкого середовища. Такі помпи необхідні для подачі рідини з різних ємностей, накопичувачів для поливу городу, а також для водопостачання приміщень.
Як вибрати помпу?
Вибираючи певний вид помпи, слід враховувати такі критерії:
- мета експлуатації (вона дозволить визначитися з конкретним типом обладнання);
- сфера та умови застосування;
- потужність агрегату (підбирається залежно від необхідної продуктивності та висоти підйому води, якщо йдеться про свердловину);
- показники напору (критерій залежить від мети експлуатації, а також від кількості осіб, які користуються водою, натиск повинен гарантувати оптимальний обсяг подачі навіть у пікові періоди);
- чистота (деякі вироби призначені виключно для чистої води, тоді як для відкачування нечистот та інших рідин потрібні спеціальні моделі; також користувачам може знадобитися фільтр);
- конструкція (чим простіше структура агрегату і менше кількість деталей, тим надійнішим і довговічнішим є пристрій);
- рівень шуму (цей показник повинен знаходитися в прийнятному діапазоні. Існують моделі, оснащені шумопоглинанням).
Придбавши насос, віддавайте перевагу перевіреним виробникам, які дають гарантію на техніку. У цьому випадку ви отримаєте якісне обладнання, яке прослужить упродовж багатьох років.