Види промислових занурювальних насосів для свердловини

Короткое описание
Насоси для свердловин – це різновид промислового обладнання , що використовується для видобутку та перекачування води та рідин різної в’язкості з різноманітних джерел. Головне завдання агрегатів полягає у транспортуванні рідини з одного пункту (свердловини) до іншого (ємність або інший резервуар). На відміну від поверхневих моделей такі пристрої розраховані на занурення в рідке середовище. Агрегати застосовуються в багатьох галузях, включаючи хімічну, харчову сферу, каналізаційні та протипожежні системи, водопроводи тощо.
Техніка має різні технічні характеристики та конструктивні особливості залежно від умов експлуатації.
Влаштування глибинних помп
Конструкція обладнання для промислового застосування близька до звичайних побутових помп. Основні відмінності криються в потужності двигуна та розмірах установки. Це пов’язано з більшими обсягами рідини для транспортування та з більшою відстанню.
Будь-який насос свердловин має вертикальний циліндричний корпус для зручності розміщення. Конструкція насосів найчастіше відцентрова та багатоступінчаста. Вона дозволяє видобувати воду зі значної глибини. Техніка не оснащена подрібнювачем, тому не розрахована на використання для перекачування субстанцій з абразивами.
При підборі обладнання характеристики помп залежатимуть від глибини свердловини, складу рідини, умов та цілей експлуатації.
Різновиди насосних пристроїв
У широкому розумінні помпи ділять на:
- об’ємні;
- динамічні.
Динамічні варіації характеризуються постійним обсягом робочої камери. Рідке середовище починає рухатися за рахунок обертання лопатей або коліс. Об’ємні агрегати мають на увазі зміну об’єму камери. Вони розраховані на всмоктування та виштовхування субстанції. Завдяки принципу роботи такі моделі пристроїв підходять для в’язких рідин. Устаткування створює сильні вібрації.
Свердловинні насоси для промислового застосування ділять на:
- гвинтові;
- відцентрові;
- вібраційні.
Особливо варто сказати про найбільш поширений тип занурювальних пристроїв – дозаторів. Вони призначені для подання певного обсягу речовини за встановлений проміжок часу.
Гвинтові помпи
Обладнання працює за рахунок обертальних рухів ротора, які забезпечують підняття води по спіралі. Вони підходять для перекачування рідкого середовища з нових свердловин, оскільки розраховані на роботу із забрудненою водою.
Через невеликий ККД та великі габарити ці насоси не використовують для шахт з малим діаметром.
Вібраційні помпи
Агрегат такого типу нерідко використовується у приватних будинках, оскільки має невелику вартість. Устаткування недовговічне і характеризується низькою надійністю, тому його використання на виробництві не рекомендується.
Помпи чутливі до перепадів напруги. При зміні показників лише на 10% відбувається зменшення напору вдвічі. У зв’язку з цим помпи використовують разом із стабілізатором.
Центробіжні помпи
Це найбільш затребуваний вид обладнання. Насоси характеризуються високим ККД, що досягає 85%. Агрегати можуть видобувати воду з великої глибини та працювати з артезіанськими свердловинами, наприклад – насоси ЕЦВ.
Завдяки компактності обладнання підходить навіть для шахт малого діаметра.
Занурювальні насоси-дозатори та їх види
Залежно від особливостей подачі субстанції виділяють:
- гвинтові;
- гідравлічні;
- електромагнітні;
- перистальтичні;
- мембранні агрегати.
Пристрої використовують у харчовій галузі, будівництві, сільському господарстві, нафтовидобувній промисловості та інших сферах.
Як вибирати виріб?
При виборі пристрою важливо враховувати такі критерії як цілі та умови майбутньої експлуатації. Необхідно визначитися з основними параметрами:
- потужність двигуна;
- передбачуване навантаження (якщо йдеться про водопровідну магістраль, розраховується витрата води);
- габарити свердловини (глибина та діаметр);
- продуктивність агрегату;
- напір, висота підняття;
- дебіт свердловини.
Щоб розрахувати тиск, потрібно врахувати динамічний рівень свердловини, тиск у системі та можливі втрати (які знадобиться компенсувати). Дебіт свердловини впливає вибір параметрів продуктивності агрегату. Якщо прийняти неправильне рішення, рівень води не встигатиме своєчасно заповнюватися, що призведе до перебоїв.
Якщо мова йде про техніку не для водопровідної води, слід враховувати в’язкість речовини, наявність у складі забруднень, твердих домішок, абразивів, агресивність середовища тощо.