Який краще редуктор – циліндричний чи черв’ячний? Порівняння характеристик

Короткое описание
Який краще редуктор – циліндричний чи черв’ячний? Порівняння характеристик
Редуктори – це приводні апарати, що використовуються для комплектації важких машин та агрегатів. Їхнє головне призначення полягає у передачі крутного моменту до робочого органу машини. Сьогодні широкого поширення набули черв’якові та циліндричні види виробів.
Характеристики циліндричних редукторів
Циліндричні механізми стали потрібні через високий показник редукції. Вироби відрізняються за потужністю та габаритами. За допомогою таких пристроїв потужність передається на агрегати через колесо у вигляді обертання валів. Останні мають співвісне чи паралельне розміщення. Залежно від кількості ступенів, перетворювач функціонує на одній або кількох зубчастих колесах. Область застосування таких редукторів є великою. Вони застосовні у будівництві, машинобудуванні, військово-промисловому комплексі, робототехніці тощо. Вони включені в електроприводи машин і склад моторів-редукторів, що пояснює їх популярність.
Серед характеристик подібних пристроїв виділяють:
- ККД;
- частоту обертання валів;
- кількість ступенів;
- тип передачі;
- передається потужність.
Переваги та недоліки циліндричних перетворювачів
Цей тип агрегатів добре зарекомендував себе для різних цілей. Це пов’язано з незаперечними перевагами виробів:
- Коефіцієнт корисної дії сягає 98-99%. Зусилля передається з максимальною ефективністю, що стало можливим рахунок мінімізації тертя у процесі функціонування. В результаті перетворювачі стали не лише ефективними, а й економічними.
- Низьке виділення тепла: за рахунок високого ККД втрачається мінімальна кількість енергії. В результаті лише її невелика кількість йде на нагрівання конструктивних елементів, що призвело до малого тепловиділення. Внаслідок цього надійність обладнання підвищується, а установка охолоджувальних систем не потрібна.
- Передача потужностей: вищеописані переваги поряд з низькими ризиками заїдань сприяють передачі великих потужностей, за рахунок чого досягається енергоефективність.
- Надійність: циліндрична передача гарантує невелике тертя, тому деталі зношуються повільно. На роботу не впливають часті зупинки, пуски чи пульсуючі навантаження. У результаті термін служби значно зростає.
- Невеликий люфт осі: дозволяє досягти кінематичної точності в системах з підвищеними вимогами.
- Простота конструкції та обслуговування.
До мінусів такого редуктора можна віднести відсутність можливості самогальмування, значні габарити обладнання, а також невеликий розкид передавальних чисел. Регулятори зазначеного типу видають велику кількість сторонніх шумів під час роботи, що відбувається через те, що контактна лінія виникає при входженні чергової пари зубів.
Характеристики черв’ячних регуляторів
Такий тип пристроїв оснащений черв’ячною передачею, конструкція гвинта якої нагадує хробака. Розміщення гвинта буває горизонтальним чи вертикальним. Схрещування осей рухомих елементів здійснюється переважно під прямим кутом. Вироби мають різну кількість передач, залежно від яких механізми можуть бути одноступінчастими, двоступінчастими тощо. Серед характеристик приладів виділяють:
- передаточне число;
- частоту обертання осі;
- крутний момент на вихідному валу.
Переваги черв’ячних редукторів
У зв’язку з безліччю переваг, такий тип пристроїв набуває більшого поширення. Головні переваги включають:
- Компактність: у порівнянні з циліндричними виробами черв’якові характеризуються малими розмірами, оскільки осі його з’єднуються, а привід збирається всередині корпусу. Передачі тут також займають набагато менше простору.
- Високий рівень передавальних чисел: за рахунок цього можна знижувати частоту обертання або збільшувати момент, що крутиться.
- Низький рівень шуму: безшумна робота досягнута завдяки відмінному зчепленню. В результаті сторонніх звуків під час функціонування немає.
- Підтримка самогальмування: регулятор автоматично гальмує стрижень за відсутності руху приводу, а ймовірність вільного обертання відсутня.
- Плавний хід: обертання здійснюється в обох напрямках, гальмування плавне.
- Доступність: вартість черв’ячних редукторів – у рази нижча, ніж у випадку циліндричних.
Ці вироби мають і ряд недоліків, серед яких варто звернути увагу на низький коефіцієнт корисної дії, слабку стійкість до зносу, а також обмеження потужності.
Приймаючи рішення, який регулятор придбати для ваших цілей, важливо не лише порівняти характеристики виробів, але також врахувати умови експлуатації, тип машини та конкретну мету використання обладнання. При цьому найкраще проконсультуватися зі спеціалістом, який допоможе зробити правильний вибір.