Каналізаційні насоси: види та принцип роботи

Короткое описание
Це обладнання відноситься до розряду поверхневих та занурювальних відцентрових помп. Каналізаційні насоси використовують переважно для відкачування або перекачування забрудненої/ чистої води, осушення підвалів, ям чи басейнів. Ознайомитись із сучасними моделями можна у каталозі промислових насосів Атлант ТМ.
Існують різні види таких пристроїв, що відрізняються своїм пристроєм, технічними особливостями та метою застосування.
Види каналізаційних помп
Помпи поділяються на три великі групи:
- Дренажні;
- Фекальні;
- Каналізаційні.
Дренажні варіації використовують для чистої води або води з невеликою кількістю забруднень. Фекальні моделі призначені для відкачування стоків каналізацій, фекалій, забрудненої води. Каналізаційні – використовуються для відведення каналізаційних стоків, наприклад, у приватних будинках.
Різні варіації цих насосів використовують у сільському господарстві, будівництві, для обслуговування каналізаційних систем, відкачування затоплених приміщень, у побутових умовах (будинки чи дачі). Існують системи примусової каналізації, що монтуються за унітазом. Вони виконані у вигляді відцентрового насоса з подрібнювачем із живленням від стаціонарної розетки.
Конструктивні особливості насосного обладнання
Побутові та промислові агрегати можуть мати різну структуру. Виділяють такі типи:
- стічно-масні (СМ, мають горизонтальне розташування, закрите колесо та вал, закріплений консольно);
- стічно-динамічні (СД/СДВ, мають горизонтальне або вертикальне розташування, закрите колесо відцентрового типу);
- СМ вільно-вихрові (СМС, мають відкрите колесо);
- фекально-грязьові (ФГП/ФГС, мають відкрите колесо відцентрового типу, працюють з температурою рідини до 55 °С з твердими включеннями, бувають занурювальними або стаціонарними).
Відповідно до варіанта встановлення виділяють такі різновиди насосів:
- Поверхневі (з субстанцією контактує тільки відсмоктуючий шланг агрегату, мають компактну і просту конструкцію, але обмежені за потужністю, пропускною здатністю і температурою субстанції, що перекачується);
- Занурювальні (монтуються на дні, повністю занурюючись у воду, оптимально підходять для вигрібних ям, вимагають монтажу датчика рівня, оскільки виходять з ладу через роботу на сухому ходу);
- Напівзавантажені (в рідину занурена тільки всмоктувальна труба, двигун встановлений на платформі над водою, не оснащені подрібнювачем).
Оскільки занурювальні помпи не витрачають енергію на всмоктування стоків (як у випадку з поверхневими), їхня продуктивність – вище. Вони видають менше шуму, але складніше в обслуговуванні. Якщо йдеться про квартиру, то варто віддати перевагу поверховим модифікаціям. До популярних моделей занурювальних насосів відносять ЦМФ, ЦМФ, ЦМК та НПК.
Правила експлуатації
При виборі агрегату важливим критерієм є умови експлуатації. Помпи виконуються з різних матеріалів, що характеризуються стійкістю до агресивних середовищ:
- Чугун;
- Термопластика;
- Сталь (у тому числі нержавіюча сталь);
- Бронза.
Існують варіації із пластиковим корпусом та металевими деталями. Такий вибір дозволить заощадити, забезпечивши стабільну роботу та довговічність.
Не менш важливо врахувати температуру субстанції, яку планується відкачувати. Деякі види пристроїв не призначені для рідини із температурою понад 40 °С. Це відбувається через те, що рідке середовище виконує додаткову функцію, діючи як охолоджувач. При підвищеній температурі двигун почне перегріватись і вийде з ладу. Залежно від складу субстанції може знадобитися подрібнювач, яким обладнано фекальні різновиди насосів. Він впорається з твердими частинками та запобігатиме поломкам обладнання.
Як вибирати насос?
Існує ряд найважливіших параметрів, які необхідно врахувати, щоб підібрати відповідне обладнання:
- Напір та висота підйому (необхідно врахувати вертикальну та горизонтальну відстань підйому, тип рідини, труб/трубопроводу, швидкість руху стоків);
- Робоча температура (залежно від того, гарячі або холодні субстанції планується перекачувати);
- Автоматика (датчик рівня та термореле дозволять уникнути роботи на сухому ходу та при підвищених температурах);
- Матеріал корпусу та живлення (найкраще вибирати такі надійні матеріали як чавун або сталь. Живлення може здійснюватися від однофазної або трифазної мережі).
Ключовим фактором при виборі є правильна оцінка майбутнього навантаження на агрегат. У будь-якому випадку завжди рекомендується підбирати пристрій з потужністю, яка на 20–30% вище за потрібну.