Область застосування шестерних масляних насосів

Короткое описание
Щоб перекачати тягучі рідини та суспензії, використовується особливий тип обладнання – шестерний насос. Він отримав застосування у нафтогазовій промисловості, у хімічному та лакофарбовому виробництві, машинобудуванні. Відрізняється конструкцією коліс. Саме шестерня дозволяє агрегату справлятися з підвищеною щільністю масла та інших середовищ, що транспортуються. Завдяки зубчастим краям в’язка маса проштовхується вперед, а ось виконати зворотний маневр (тобто повернутися назад) вже не може.
Де використовується
Шестерні насоси для перекачування масла вирізняються високою продуктивністю, надійністю в роботі, простотою в обслуговуванні та довговічністю основних вузлів. Ці якості зробили їх затребуваними у багатьох галузях. За допомогою агрегату з шестеренками можна транспортувати з одного місця до іншого:
- синтетичні рідини;
- розчинники;
- мінеральна олія;
- дизель, бітум, мазут;
- жири тваринного походження;
- парафін;
- пігменти.
Існують деякі вимоги до середовищ, що перекачуються. Не допускається наявність механічних домішок у складі. Рідина має провокувати корозію. Дозволено перекачування легкозастигаючих та тягучих сумішей. Що стосується монтажу, то принцип такий – насос можна встановити у двигуні внутрішнього згоряння. За його участю поверхні вчасно змащуються і захищені від небажаного тертя. Для деяких виробничих галузей випускають моделі із нагрівачем. Подібний пристрій уможливлює переміщення розплавленого парафіну і гарячих мастик на основі бітуму, температура якого дорівнює 110-120°С. У целюлозній промисловості агрегати монтуються у верстати. Вони транспортують розчини, які застосовують під час виготовлення хімічних ниток.
Конструкційні особливості
Шестерний насос складається з таких частин:
- кожух (частіше – чавунний, сталевий, рідше – бронзовий із алюмінієвого сплаву);
- циліндричні шестерні (2 або більше. Одна пов’язана з валом двигуна, інша (і) – ведені).
Зчеплення у шестерень може бути внутрішнім та зовнішнім. Після того, як агрегат підключили до мережі, активізується провідна шестерня. Вона, своєю чергою, щільно зчіпляючись зубами, запускає ведені частини. В результаті рідина, що переганяється, всмоктується ззовні, а потім витісняється в напірну магістраль. Система блокує зворотний перебіг суміші. Для цього крім спрямованого зусилля використовується спеціальний клапан на трубопроводі.
Вище ми сказали, що у шестерень є 2 варіанти зчеплення. Внутрішнє – це коли 2 деталі мають різний діаметр та розташовуються одна в іншій. Таке розташування сприяє частковому зчепленню, а не по всьому обіду. З протилежного боку виходить добрий зазор, на якому зафіксована деталь у формі півмісяця. Завдяки такому розміщенню коліс створюється потрібний тиск, а рідина переганяється всередині корпусу, а потім витісняється в магістраль.
Зовнішній вигляд зчеплення має на увазі 2 однакові за розміром колеса, які знаходяться в одному корпусі, але на різних валах. Обертання відбувається в різному напрямку, тому рідини, що опинилися між зубами, надходять із всмоктувальної порожнини в нагнітальну. Ця конструкція простіше і дешевше, плюс олії перекачуються під великим тиском.
Встановлення та обслуговування
Гідравлічний апарат слід розміщувати у місцях з необмеженим доступом. Це необхідно для періодичного огляду техніки. Розташовувати апарат можна у вертикальному або горизонтальному положенні, занурюючи або не занурюючи в олію. На якому варіанті монтажу зупинитись – залежить від моделі та експлуатаційних умов. Приєднуючи аксесуар до приводу, вдаються до муфт. Варто звернути увагу на центрування. Ігноруючи цей етап, обладнання швидко вийде з ладу.
Те, чого не можна робити, встановлюючи апарат на виробництві, так це змінювати напрямок обертання валу. Правильне вказано стрілкою на корпусі. Щоб перекачування було стабільним, а техніка працювала довго та справно, варто розмістити запобіжні клапани. Вони захистять від перевантажень. Що стосується включення насоса, то спочатку потрібно залити олію, і лише потім запускати техніку – пристроєм не передбачено функціонування у сухому режимі. Якщо обладнання працює у замкнутій системі, кожні 6 місяців рекомендується міняти олію. Чим воно чистіше і якісніше, тим краще та ефективніше працює апарат.
Підсумки
Шестерний насос – високопродуктивний пристрій для перекачування масел, нафтопродуктів та інших в’язких сумішей. Використовується в хімічній промисловості, знаходить застосування у сфері обслуговування промислових виробництв. Можливе перекачування харчових продуктів (рослинних олій, тваринних жирів, меду та патоки). Під кожну задачу вибирається певний тип агрегату.