Типи консольних насосів: характеристики та принцип роботи

Короткое описание
Типи консольних насосів: характеристики та принцип роботи
Консольний насос є одним з найпоширеніших видів насосного обладнання. Обсяг випуску становить близько 70% від загального обсягу помп, що виробляються. Така популярність пов’язана з простотою конструкції та найпростішим принципом роботи пристрою. Консольні насоси застосовуються в різній комунальній техніці, військовій техніці і навіть космічних апаратів.
Конструктивні особливості та принцип дії
Конструктивно такий тип пристроїв нагадує інші види помп. Прилад з’єднується із електродвигуном через пружну муфту. Колесо монтується на кінці видовженої осі двигуна. У більшості моделей робоча частина закріплюється на корпусі пристрою в найдальшому від приводу місці. Консольна частина розташовується всередині корпусу і прикріплюється консольно на валу, виконуючи роль робочого колеса. Останнє зовні виконане у вигляді барабана з двома дисками та перегородками. Барабан приводиться в дію за допомогою осі. Сам барабан знаходиться в порожнині, що оберігає його від проникнення рідини. У порожнині передбачено два отвори для введення рідини до колеса та для відведення рідини під тиском. Останнє виникає внаслідок обертання колеса та доцентрового прискорення в рідині. У зв’язку з цим агрегат називають відцентровим.
Різновиди консольного насосного обладнання
Великий попит мають такі моделі виробів:
- Серія До: це базова модель виробів. Конструктивно вона складається з корпусу, підшипникових вузлів, валу з робочим колесом, сальникових елементів, змінної захисної втулки та опорного кронштейна. Такі агрегати мають горизонтальне виконання. Опора розміщується на корпусі. З’єднання з приводом здійснюється за допомогою пружної муфти.
- Серія КМ: цей агрегат відноситься до типу моноблочних. Колесо виробу розміщено на подовженому валу асинхронного електродвигуна. Ці агрегати мають високу потужність, за рахунок якої вони рекомендовані для експлуатації на великих підприємствах для оснащення інженерних мереж. При цьому обладнання має велику вагу та великі габарити, а ремонт вимагатиме куди більше вкладень, ніж у випадку із серією К.
- Серія КМП: це підвищувальний моноблочний пристрій, який схожий на попередню модель. Ця серія розроблена спеціально для експлуатації у сферах ЖКГ, а також для встановлення у різних житлових будинках.
- Серія КМЛ: ця модель є лінійним відцентровим насосом. Робоче колесо виробу має вертикальну вісь, а вхідний та вихідний отвори розташовуються лінійно.
Технічні характеристики
При виробництві консольного обладнання ключове значення має матеріал. Продукція виготовляється із конструкційної або легованої сталі. Рідше помпи виготовляють із сірого чавуну. Якщо необхідно виготовити обладнання для роботи з агресивними рідинами, застосовують спеціальні адаптовані сплави. Корпус пристрою виготовляють із чавуну, алюмінію або нержавіючої сталі. Найбільш поширені насоси (серії К та КМ) призначені для експлуатації з рідинами з температурою до 85 °С. Для рідин більшої температури застосовуються спеціалізовані моделі помп.
Серед базових технічних параметрів цієї техніки виділяють:
- номінальну подачу;
- номінальний натиск;
- тип та потужність електродвигуна;
- діаметр патрубків;
- габарити та вага.
Переваги консольного обладнання
Техніка консольного типу має масу переваг перед аналогічними насосами. Серед переваг виділяють:
- продуктивність;
- висока потужність;
- компактні габарити;
- стабільне функціонування;
- простість конструкції та обслуговування.
Коректне та стабільне функціонування пристрою можливе лише у випадку правильної установки. Монтаж слід проводити тільки на рівній основі. Важливо переконатися, щоб елементи виробу не зазнавали великих механічних навантажень. Не менш значущим виявиться підбір правильного діаметра патрубків, який залежить від тиску. Крім того, потрібно звести до мінімуму будь-які вібрації та шуми (актуально для електродвигунів потужністю понад 11 кВт).