Як працює шестерний масляний насос?

Короткое описание
Шестерний масляний насос призначається для перекачування суспензій і в’язких рідин на виробництвах Часто застосовується у харчовій, хімічній, нафтогазовій галузях, машинобудуванні.
Особлива конструкція таких апаратів дозволяє справлятися з подачею речовин підвищеної густини. Продуктивність забезпечується наявністю зубчастих елементів у конструкції, які проштовхують масу у необхідному напрямку та не дозволяють надходити їй назад.
Сфери застосування
Простота та компактність шестеренних агрегатів, доступна вартість та тривалість терміну експлуатації роблять їх затребуваними в різних сферах. За своїм принципом вони функціонують як автомобільні, і транспортують такі склади:
- шоколади та сиропи;
- нафтопродукти;
- олії;
- синтетичні розчини та луги;
- тварини та рослинні олії;
- рідке скло;
- парафін;
- компоненти для фарб та лаків.
Рідина не повинна містити в собі механічних домішок і води, щоб не викликати корозію робочих елементів, а самі засоби – відноситься до тягучих і легкозастигаючих (але для перекачування таких компонентів необхідно вибирати маслонасос більшої потужності).
У машинобудуванні апарати встановлюють в автомобілях для змащування вузлів. Для інших галузей застосовуються насосні механізми з нагрівачами, що дозволяє переміщати мастики, розплавлений парафін та інші суміші, нагріваючи їх до температури 110 градусів. Щоб була можливість виробляти процеси в целюлозній промисловості, помпи вбудовуються в верстати та перекачують розчини у необхідних пропорціях.
Конструкція
Шестерна помпа призначена для перекачування горючих рідин і масел і має корпус зі сталі, чавуну або алюмінію, де розташовуються шестерні. Працюють такі пристрої від електричних двигунів та підключаються до мережі 380 та 220 Вольт.
При цьому будь-який насос має обмеження по в’язкості середовища. Показник та призначення залежать від можливостей обладнання та потужності встановленого на нього двигуна.
Щоб підвищити продуктивність насоса, необхідно правильно вибирати обладнання з урахуванням конкретної сфери його використання та умов. Також можна використовувати багатоступінчасті роторні агрегати, в яких є велика кількість шестерень. Додатково вони оснащуються клапанами та елементами обігріву. Якщо такий насос виходить з ладу, він може бути відремонтований, але деякі моделі не підлягають розбиранню, оскільки мають литі корпуси.
Зачеплення шестерень: механізм із зовнішнім приводом
Тип його пристрою та принцип роботи простий. Конструкція має дві шестерні, які з’єднуються між собою за допомогою зубів, що знаходяться на зовнішній стороні. Одна крутиться від валу приводу, а друга, ведена шестерня, крутиться рахунок першою.
Також цей апарат має два канали для подачі та відведення рідини. Вони пов’язані з маслозабірником та іншими магістралями для подання складу до об’єктів. Така система передбачає переміщення речовини в зону зачеплення шестерень, де вона під тиском надходить у протоку, що відводить.
Насос внутрішнього дотику
У його корпусі також є шестерні, одна з яких розташована всередині іншої. Внутрішня відноситься до ведучих і на ній розташовуються зуби, друга – ведена і має зуби з внутрішньої сторони. Розташовані вони різних осях і утворюють у корпусі простір як серпа. Завдяки цьому в ніші між шестернями утворюється тиск через зміщення ведучої шестерні.
Види насосів
Одні види можуть перекачувати тільки чисті склади підвищеної в’язкості, інші призначені для блендування, треті можуть перекачувати та транспортувати гарячі суміші. Окремі види призначені для перекачування рідини з цистерн, є моделі з торцевими ущільненнями або магнітними муфтами. Але всі вони працюють за однією схемою.
Способи встановлення
Для забезпечення довговічності застосування апаратів, треба розміщувати їх у місцях, де можна буде проводити періодичний огляд. Встановлюватись вони можуть як на вертикальній, так і на горизонтальній поверхні, залежно від типу конструкції. Деякі занурюються в олію. Все залежить від умов використання та моделі обладнання.
Перед використанням необхідно центрувати агрегат. Якщо проігнорувати таку вимогу, він швидко вийде з ладу. Також не можна змінювати напрямок обертання лопат апарата. Воно вказується стрілкою на корпусі.
Систему треба захищати від перевантажень та встановлювати додаткові клапани для скидання тиску. Вся ця інформація зазвичай вказується в інструкції до обладнання.
До трубопроводів теж висуваються певні вимоги. Вони не повинні мати різких згинів і повинні бути виконані з герметичними з’єднаннями, щоб уникнути заповітрювання системи та вести рідину в трубопроводах без втрат.
Треба нагадати, що шестерний насос не можна використовувати без масла всередині, оскільки конструкція не призначена для роботи в сухому режимі. Таке обладнання швидко стане непридатним. При експлуатації в замкнутих просторах слід оглядати апарат раз на півроку. Але частота проведення обслуговування залежить від умов функціонування та тривалості роботи апарату.